98 views
Decizia CCR |
Actul normativ | Sumar |
D.C.C. nr. 875/2020 (M. Of. nr. 87 din 27 ianuarie 2021)
|
Legea pentru acordarea unui stimulent de risc pentru personalul din învăţământ în contextul situaţiei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2
|
Neconstituționalitate |
În M. Of. nr. 87 din 27 ianuarie 2021 a fost publicată Decizia Curții Constituționale nr. 875/2020 prin care a fost admisă obiecția de neconstituționalitate referitoare la dispozițiile Legii pentru acordarea unui stimulent de risc pentru personalul din învăţământ în contextul situaţiei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2.
Obiecția de neconstituționalitate
Legea pentru acordarea unui stimulent de risc pentru personalul din învăţământ în contextul situaţiei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2
Prin Decizia nr. 875/2020, Curtea Constituțională a admis obiecţia de neconstituţionalitate formulată de Guvernul României şi a constatat că Legea pentru acordarea unui stimulent de risc pentru personalul din învăţământ în contextul situaţiei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2 este neconstituţională, în ansamblul său.