Universuljuridic.ro PREMIUM
Aici găsiți informaţiile necesare desfăşurării activităţii dvs. profesionale.
Universuljuridic.ro PREMIUM pune la dispoziția profesioniștilor lumii juridice un prețios instrument de pregătire profesională. Oferim un volum vast de conținut: articole, editoriale, opinii, jurisprudență și legislație comentată, acoperind toate domeniile și materiile de drept. Clar, concis, abordăm eficient problematicile actuale, răspunzând scenariilor de activitate din lumea reală, în care practicienii activează.
Testează ACUM beneficiile Universuljuridic.ro PREMIUM prin intermediul abonamentului GRATUIT pentru 7 zile!
147 views
UPDATE: Rezultate selecție
Institutul Național al Magistraturii (INM) a publicat lista magistraților selectați pentru vizitele de studiu la CEDO și CJUE din perioada martie-aprilie 2025.
Pentru consultarea listei magistraților selectați, vă rugăm accesați sursa informației.
Institutul Național al Magistraturii (INM) anunță organizarea, de către Rețeaua Europeană de Formare Judiciară – EJTN 2025, a unor vizite de studiu la Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE), Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), Parchetul European (EPPO), Instituțiile Uniunii Europene de la Bruxelles (Instituții UE).
Redăm, în continuare, activitățile:
1. Vizite de studiu organizate la CJUE – Luxembourg
◊ 10 – 11 martie 2025, limba engleză
◊ 7 – 8 iulie 2025, limba franceză
2. Vizite de studiu organizate la CEDO – Strasbourg (Franța)
◊ 3 – 5 martie 2025 (datele exacte urmează a fi confirmate), limba engleză
◊ 31 martie – 2 aprilie 2025 (datele exacte urmează a fi confirmate), limba franceză
◊ 2 – 4 iunie 2025 (datele exacte urmează a fi confirmate), limba engleză
3. Vizită de studiu combinată organizată la CJUE și la Parchetul European (EPPO) – Luxembourg și Haga
◊ 19 – 21 mai 2025, limba engleză
4. Vizită de studiu organizată la Parchetul European (EPPO) – Haga (Olanda)
◊ 7 – 8 aprilie 2025, limba engleză
5. Vizită de studiu organizată la INSTITUȚII UE – Bruxelles (Belgia)
◊ 12 – 13 mai 2025 (datele exacte urmează a fi confirmate), limba engleză
6. Vizită de studiu organizată la Max Planck Institute for Social Antropology (MPI) – Halle (Saale) (Germania)
◊ 31 martie – 4 aprilie 2025, limba engleză
Pentru fiecare dintre vizitele anunțate, EJTN alocă un număr total de locuri/vizită pentru toate statele membre EJTN, urmând ca selecția inițială să fie realizată de INM, iar stabilirea numărului de locuri pentru fiecare stat membru, precum și alocarea persoanelor selectate pentru locurile oferite, să fie realizate de EJTN.
Documentele necesare înscrierii sunt următoarele:
– Formular de înscriere ONLINE completat;
– CV în limba română;
– Avizul colegiului de conducere al instanței sau parchetului la care aceștia își desfășoară activitatea, iar în caz de urgență, avizul președintelui secției/procurorului șef secție în care judecătorul sau procurorul își desfășoară activitatea sau, dacă nu există secții, avizul conducătorului instanței sau parchetului (potrivit art. 6 alin. 2 din Regulamentul privind drepturile și obligațiile persoanelor trimise în misiune temporară în străinătate de către Consiliul Superior al Magistraturii, Inspecția Judiciară, Institutul Național al Magistraturii și Școala Națională de Grefieri, aprobat prin HCSM nr. 1296/14.12.2017).
– Certificat de competență lingvistică (în măsura în care candidatul posedă un astfel de certificat) pentru limba engleză/franceză în funcție de opțiunea pentru vizita de studiu.
– Doar pentru vizita la Institutul Max Planck, scrisoare de motivație.
În vederea înscrierii, persoanele interesate vor completa formularul online pus la dispoziție de EJTN la adresa https://exp-platform.ejtn.eu/, până la data de 16 decembrie 2024, ora 19.00.
Criteriile de selecție, precum și informații suplimentare pot fi consultate, accesând sursa informației.
Vezi și INM. Seminar cu tema „Tehnici de audiere a minorilor în cauzele penale”