Trump scoate SUA din Organizația Mondială a Sănătății

21 ian. 2025
Vizualizari: 396

Era „Trump” a început cu un discurs care trasează principalele linii de acțiune ale politicii interne și externe americane pentru următorii ani.

„Recenta mea alegere este un mandat pentru a inversa complet și total o trădare oribilă și toate aceste multe trădări care au avut loc și pentru a reda oamenilor credința, bogăția, democrația și, într-adevăr, libertatea lor. Din acest moment, declinul Americii a luat sfârșit”, a spus Președintele Donald Trump, scrie Evenimentul zilei.

„Trump a făcut promisiuni cu privire la chestiuni de la comerț la reforma militară și a semnalat că se va pune pe treabă anunțând o serie de ordine executive – dintre care unele sunt legate de securitatea națională. Nimic despre NATO. Poate cel mai important dintre acestea este declararea unei «urgențe naționale la frontiera noastră sudică», despre care noul președinte a spus că este necesară pentru a combate imigrația ilegală. Trump a declarat că «va trimite trupe la frontiera de sud pentru a respinge invazia dezastruoasă a țării noastre». Ca parte a promisiunii sale de a restabili economia, Trump a declarat că «va declara o urgență energetică națională» pentru a stimula producția internă de petrol și gaze”, relatează Evenimentul zilei.

„Trump nu a făcut nicio mențiune în acest sens în discursul său, dar unii spun că creșterea producției americane de petrol și gaze ar putea contribui la creșterea presiunii asupra Rusiei, care se bazează foarte mult pe veniturile din exporturile de energie pentru a-și finanța invazia din Ucraina”, mai arată Evenimentul zilei.

Trump a declarat că preluarea controlului SUA asupra căii navigabile Panama, care a fost cedată în totalitate către Panama în 1999, este esențial pentru securitatea națională și economică a SUA, iar în discursul său de luni a accentuat acest lucru.

„Am fost tratați foarte rău din cauza acestui cadou prostesc care nu ar fi trebuit făcut niciodată. Iar promisiunea Panama față de noi a fost încălcată. Scopul înțelegerii noastre și spiritul tratatului nostru au fost încălcate în totalitate”, a adăugat Trump, făcând referire la acordul încheiat de președintele Jimmy Carter cu Panama în 1977, care a transferat Panama controlul asupra căii navigabile în schimbul menținerii neutralității rutei, mai scrie Evenimentul zilei.

„China operează Canalul Panama, iar noi nu i l-am dat Chinei, ci Panama”, a mai spus Trump, arată Evenimentul zilei.

Referințele la Europa și la războiul din Ucraina au lipsit deocamdată din discursul președintelui american.

Imediat după investirea sa, Donald Trump a semnat ordinul de ieșire a SUA din Organizația Mondială a Sănătății

„OMS ne-a furat, toată lumea a furat Statele Unite. Nu se va mai întâmpla”, a spus Trump, la semnarea unui ordin executiv privind retragerea, la scurt timp după învestirea sa, scrie România liberă, citând Reuters.

„SUA va părăsi Organizația Mondială a Sănătății în termen de 12 luni și va opri toate contribuțiile financiare privind activitatea sa. Statele Unite sunt de departe cel mai mare susținător financiar al OMS, contribuind cu aproximativ 18% din finanțarea sa totală. Cel mai recent buget pe doi ani al OMS, pentru 2024-2025, a fost de 6,8 miliarde de dolari. Plecarea SUA pune în pericol programele în întreaga organizație, potrivit mai multor experți din interiorul și din afara OMS, în special cei care studiază tuberculoza, cel mai mare ucigaș de boli infecțioase din lume, precum și HIV/SIDA și alte urgențe de sănătate”, relatează România liberă.

„Ordinul lui Trump arată că administrația va înceta negocierile privind tratatul OMS, legat de pandemie, în timp ce retragerea este în curs. Personalul guvernului SUA care lucrează cu OMS va fi rechemat și relocat, iar guvernul va căuta parteneri care să preia activitățile necesare ale OMS, conform Ordinului. Guvernul va revizui, anula și înlocui Strategia de securitate globală a sănătății din 2024 a SUA cât mai curând posibil”, se mai arată în document, mai scrie România liberă.

În primele ore ale noului său mandate, noul Președinte american, Donald Trump, a grațiat aproximativ 1.500 de persoane condamnate pentru comiterea violențelor produse la Capitoliu în ianuarie 2021 și a emis ordinul executiv prin care decretează starea de urgență la frontiera cu Mexicul.

„Aflat în Biroul Oval, Donald Trump a anunțat grațierea a circa 1.500 de persoane și comutarea pedepselor a șase indivizi. Este vorba de persoane implicate în violențele produse la sediul Congresului SUA pe 6 ianuarie 2021, când simpatizanții actualului președinte au încercat să oprească validarea victoriei lui Joe Biden în scrutinul prezidențial din 2020. De asemenea, Trump a decretat starea de urgență la frontiera cu Mexicul, iar cartelurile infracționale vor fi considerate organizații teroriste. Trump reinstituie statutul Cubei de sponsor al terorismului”, mai scrie Gândul.

Un raport Eurostat publicat recent plasează România în fruntea statelor europene cu cea mai mare inflație în 2024. România a înregistrat cea mai mare rată a inflației, 5,5%, în luna decembrie 2024, din UE.

„Rata anuală a inflației din zona euro a fost de 2,4% în decembrie, în creștere de la 2,2% în noiembrie, a anunțat Eurostat. Cu un an mai devreme, rata era de 2,9%. Inflația anuală a Uniunii Europene a fost de 2,7% în decembrie 2024, în creștere de la 2,5% în noiembrie. Cu un an mai devreme, rata era de 3,4%. Cele mai scăzute rate anuale au fost înregistrate în Irlanda (1,0%), Italia (1,4%), Luxemburg, Finlanda și Suedia (toate 1,6%). Cele mai mari rate anuale au fost înregistrate în România (5,5%), Ungaria (4,8%) și Croația (4,5%)”, arată Libertatea.

Forțele Aeriene Române anunță zboruri de antrenament pe întregul teritoriu al României, care pot genera îngrijorări în rândul comunităților locale.

„Aeronave din dotarea Forțelor Aeriene Române execută, în perioada 21-28.01.2025, zboruri de antrenament la înălțimi mici pe întreg teritoriul României. Zborul la joasă înălțime poate genera îngrijorări în rândul comunităților locale din proximitatea zonelor de pregătire”, au transmis, luni, oficialii Forțelor Aeriene Române, scrie Libertatea, citând News.ro.

Conferința națională „Prevenirea și combaterea spălării banilor”. Impactul noii legi asupra profesiilor liberale

„Statul-Major al Forțelor Aeriene informează cetățenii că aceste exerciții vizează creșterea capacității de reacție a personalului aeronautic în orice situație”, mai notează Libertatea.

Grupul Ensys, lider în domeniul sistemelor fotovoltaice din România, anunță două investiții majore în energia verde. Conform Agerpres, citată de Libertatea, compania va construi o fabrică de hidrogen verde în județul Bihor și o giga fabrică de acumulatori litiu în Dolj.

„În comuna Ciumeghiu din județul Bihor, Atnom, parte din grupul Ensys, va construi o centrală de producție a hidrogenului verde. Investiția se ridică la aproximativ 25 de milioane de euro, din care 16 milioane reprezintă finanțare prin PNRR. Centrala va avea o capacitate de 15 MWe și va produce anual peste 1.500 de tone de hidrogen verde. A doua investiție majoră a grupului Ensys este o fabrică de producție a acumulatorilor din litiu. Aceasta va fi amplasată în Ișalnița, județul Dolj, lângă Craiova. Gigafabrica va avea o capacitate anuală de peste 1 GWh și o suprafață de peste 15.000 mp”, relatează Libertatea.

„Investiția totală se ridică la peste 65 de milioane de euro, dintre care 35 de milioane sunt finanțare nerambursabilă prin PNRR care a fost contractată în decembrie 2024”, a transmis compania Ensys într-un comunicat de presă, mai scrie Libertatea.

Presa mai scrie că bugetarii au parte de o nouă minivacanță la finalul acestei săptămâni.

„Pe lângă bugetarii din alte instituții, vineri, va fi o zi liberă pentru elevi și profesori, cu prilejul Zilei Unirii Principatelor Române, conform reglementărilor din Codul Muncii.  Angajatorii care au angajați ce lucrează în zilele de sărbătoare legală sunt obligați să le ofere compensații acestora”, relatează Evenimentul zilei.

„Mai trebui subliniat faptul că Guvernul a hotărât recent ca ziua de 2 mai 2025 să fie declarată liberă, urmând ca aceasta să fie recuperată pe 31 mai. Prin urmare, angajații din sectorul bugetar se vor bucura de o minivacanță de 4 zile între 1 și 4 mai, chiar dacă primul tur al alegerilor prezidențiale este programat pentru 4 mai”, mai scrie Evenimentul zilei.

Seară liniștită!

Trump scoate SUA din Organizația Mondială a Sănătății was last modified: ianuarie 21st, 2025 by Claudiu Pamuc

PARTENERI INSTITUȚIONALI

Noutati editoriale

  • Noutati editoriale ujmag
Vezi tot

Vă recomandăm:

Rămâi la curent cu noutățile juridice

Despre autor:

Claudiu Pamuc

Este directorul editorial al revistei Legal Point.
A mai scris: