Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004 – modificări (Legea nr. 84/2023)

10 apr. 2023
Vizualizari: 487

Actul modificat

Actul modificator Sumar
Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004

(M. Of. nr. 1154 din 7 decembrie 2004; cu modif. și compl. ult.)

 

Legea nr. 84/2023 pentru modificarea Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004

(M. Of. nr. 294 din 7 aprilie 2023)

– modifică: art. 24 alin. (3) și art. 26.

 

În M. Of. nr. 294 din 7 aprilie 2023 s-a publicat Legea nr. 84/2023 pentru modificarea Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004.

Redăm, în cele ce urmează, modificările și completările aduse respectivului act normativ.

 

Art. 24 alin. (3)

Vechea reglementare

„(3) Neexecutarea sau nerespectarea hotărârilor judecătorești definitive și irevocabile pronunțate de instanța de contencios administrativ și după aplicarea amenzii prevăzute la alin. (2) constituie infracțiune și se sancționează cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă de la 25.000.000 lei la 100.000.000 lei”.

Noua reglementare

Potrivit noii reglementări, art. 24 alin. (3) se modifică și va avea următorul conținut:

„(3) La cererea creditorului, în termenul de prescripție a dreptului de a obține executarea silită, care curge de la expirarea termenelor prevăzute la alin. (1) și care nu au fost respectate în mod culpabil, instanța de executare, prin hotărâre dată cu citarea părților, aplică persoanei juridice, autorității sau instituției publice, după caz, o amendă de 20% din salariul minim brut pe economie pe zi de întârziere, care se face venit la bugetul de stat, iar reclamantului îi acordă penalități, în condițiile art. 906 din Codul de procedură civilă, pentru un termen maximum de 3 luni, socotit de la data comunicării încheierii privind stabilirea amenzii”.

 

Art. 26

Vechea reglementare

Conferința națională „Prevenirea și combaterea spălării banilor”. Impactul noii legi asupra profesiilor liberale

„Art. 26: Acțiunea în regres

Conducătorul autorității publice se poate îndrepta cu acțiune împotriva celor vinovați de neexecutarea hotărârii, potrivit dreptului comun. În cazul în care cei vinovați sunt funcționari publici, se vor aplica reglementările speciale”.

Noua reglementare

Potrivit noii reglementări, art. 26 se modifică și va avea următorul conținut:

„Art. 26: Acțiunea în regres

Persoana juridică, autoritatea sau instituția publică se poate îndrepta cu acțiune împotriva celor vinovați de neexecutarea hotărârii, potrivit dreptului comun. În cazul în care cei vinovați sunt demnitari sau funcționari publici, se aplică reglementările speciale”.

 

Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004 – modificări (Legea nr. 84/2023) was last modified: aprilie 10th, 2023 by Redacția ProLege

PARTENERI INSTITUȚIONALI

Noutati editoriale

  • Noutati editoriale ujmag
Vezi tot

Vă recomandăm:

Rămâi la curent cu noutățile juridice

Despre autor:

Redacția ProLege

Rubrica ACTUALITATE LEGISLATIVĂ aduce la cunoştinţa utilizatorilor principalele schimbări legislative survenite recent în diverse domenii, înlesnind astfel activitatea de informare şi de cercetare desfăşurată de practicieni şi reducând semnificativ şi eficient timpul dedicat respectivei activităţi.