JURISPRUDENȚĂ PRELUCRATĂ Fals privind identitatea. Fals în declaraţii. Distincţie. Cerinţa esenţială a elementului material al infracţiunii. Folosirea frauduloasă a unui act ce serveşte la identificare, legitimare ori la dovedirea stării civile sau a unui astfel de act falsificat de fals privind identitatea

12 apr. 2017
Vizualizari: 322
  • NCP: art. 327 alin. (2)

Fapta inculpatei care, fiind depistată la scurt timp după comiterea unei infracțiuni de tentativă la furt calificat, din interiorul agenției de pariuri, a declarat că are un alt nume decât cel real lucrătorilor din cadrul Direcției Generale de Jandarmi a Municipiului București întrunește elementele constitutive ale infracțiunii de fals privind identitatea, iar nu de fals în declarații.
Aspectul asupra căruia inculpata a dat declarații neconforme cu realitatea vizează exclusiv propria sa identitate, or, prezentarea sub identitatea altei persoane constituie element material al infracțiunii prevăzute de art. 327 alin. (2) C. pen., iar nu infracțiunea de fals în declarații. De asemenea, inculpata și-a atribuit, printr-o declarație orală, o identitate aparținând altei persoane, fără ca această declarație să fie însoțită de folosirea frauduloasă a unui act ce servește la identificare, astfel că faptei îi lipsește un element constitutiv pentru a se încadra în tipicitatea infracțiunii, respectiv cerința esențială a elementului material. În acest sens a statuat și Înalta Curte de Casație și Justiție prin decizia nr. 20/2015, dată în dezlegarea unei chestiuni de drept, respectiv în interpretarea art. 327 alin. (2) C. pen., stabilind că ”cerința esențială a elementului material al infracțiunii de fals privind identitatea reglementată în varianta-tip, vizând folosirea frauduloasă a unui act ce servește la identificare, legitimare ori la dovedirea stării civile sau a unui astfel de act falsificat, este obligatorie și în ipoteza în care acțiunea de prezentare s-a făcut prin întrebuințarea identității reale a unei persoane.”

(Curtea de Apel București, s. a II-a civ., decizia nr. 580 din 12 aprilie 2017)


 

Universuljuridic.ro PREMIUM

Aici găsiți informaţiile necesare desfăşurării activităţii dvs. profesionale.

Universuljuridic.ro PREMIUM pune la dispoziția profesioniștilor lumii juridice un prețios instrument de pregătire profesională. Oferim un volum vast de conținut: articole, editoriale, opinii, jurisprudență și legislație comentată, acoperind toate domeniile și materiile de drept. Clar, concis, abordăm eficient problematicile actuale, răspunzând scenariilor de activitate din lumea reală, în care practicienii activează.

Testează ACUM beneficiile Universuljuridic.ro PREMIUM prin intermediul abonamentului GRATUIT pentru 7 zile!

🔑Vreau cont PREMIUM!


 

Nu aveți acces la acest articol!!!

JURISPRUDENȚĂ PRELUCRATĂ Fals privind identitatea. Fals în declarații. Distincție. Cerința esențială a elementului material al infracțiunii. Folosirea frauduloasă a unui act ce servește la identificare, legitimare ori la dovedirea stării civile sau a unui astfel de act falsificat de fals privind identitatea was last modified: iunie 7th, 2022 by Redacția ProLege

PARTENERI INSTITUȚIONALI

Noutati editoriale

  • Noutati editoriale ujmag
Vezi tot

Vă recomandăm:

Rămâi la curent cu noutățile juridice

Despre autor:

Redacția ProLege

Rubrica ACTUALITATE LEGISLATIVĂ aduce la cunoştinţa utilizatorilor principalele schimbări legislative survenite recent în diverse domenii, înlesnind astfel activitatea de informare şi de cercetare desfăşurată de practicieni şi reducând semnificativ şi eficient timpul dedicat respectivei activităţi.