- Tratate şi cursuri universitare
-
I. Tratate -
II. Cursuri universitare - Biblioteca de drept privat (monografii şi teze de doctorat)
- Biblioteca de drept penal (monografii şi teze de doctorat)
- Biblioteca de drept public (monografii şi teze de doctorat)
- Biblioteca de drept european
- Biblioteca de drept internaţional
- Practică judiciară
- Pro lege
- Coduri Comentate
- Legi comentate
- In afara colecțiilor
- Periodice
- Colectia Business
- Cultura juridica
- Monografii
- Buletinul jurisprudentei
- Jurisprudenta de buzunar
- Studii juridice
- Opinii Juridice
- Colectia Examene
- Biblioteca profesioniștilor
- Colectia Master
Medierea - mijloc alternativ de solutionare a litigiilor comerciale internationale.Medierea in Romania
Cod: 3169
978-973-127-259-7
Autor: Angelica Rosu
Data aparitiei: Februarie 2010
Numar de pagini: 480
Format: A5 14,5 x 20
Pret: 39,00 RON
Descriere: Lucrarea "Medierea "se impune prin originalitate, dar și prin rigurozitate, fiind rodul unei cercetări atente a unui valoros și impresionant material doctrinar și a reglementărilor naționale și internaționale.
Sunt cuprinse opinii ale autoarei cu privire la natura juridică a medierii, în efortul de a delimita această instituție de alte mijloace alternative de soluționare a litigiilor. În același timp, lucrarea surprinde mecanismul de funcționare a medierii în litigiile comerciale.
Nu lipsesc din paginile lucrării analize cu privire la tipurile de mediere, principiile medierii, procedura acesteia, efectele medierii și, în special, la forța juridică a acordului rezultat în urma medierii.
Cartea "Medierea" se adresează deopotrivă doctrinarilor și practicienilor și, cu prioritate, mediatorilor, și se impune nu numai prin rigurozitatea investigației științifice, prin proiecțiile utile de drept comparat, prin investigarea instrumentelor internaționale pertinente, ci și prin concluziile interesante, incitante și care invită la reflecție, cu atât mai mult cu cât autoarea are și calitatea de mediator.












































